Teknopark

Afyon-Uşak Zafer Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş. (Zafer Teknopark AŞ.) Bakanlar Kurulu’nun 07.12.2015 tarihli kararı ve 19.12.2015 tarih ve 29567 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak,
23.03.2016 tarih ve 13540 sicil numarası ile tescil ve ilan edilerek, 20.07.2016 tarihinde ilk kira sözleşmelerinin imzalanması ile faaliyetlerine başlamıştır.

Afyon-Uşak Zafer Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Türkiye’de ayrı iki ilde bulunan yükseköğretim kurumu ortaklığında kurulan ilk Teknopark olma özelliğine sahiptir. Afyon-Uşak Teknoloji Geliştirme Bölgesi; Afyon Kocatepe Üniversitesi, Uşak Üniversitesi ve iki ilde faaliyet gösteren 15 kamu ve özel sektörün iştirakleri ile 17 ortağı olan bir kurumdur. Zafer Teknopark A.Ş. 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu kapsamında, şirket ana sözleşmesi uyarınca yönetim kurulu gözetiminde faaliyetlerini yürütmektedir.

Bölgemizin Afyonkarahisar ilinde Afyon Merkez Teknopark (153.101 m2), Ahmet Necdet Sezer Kampüsü içerisinde (4.613 m2 açık-2.224 m2 kapalı), Uşak ilinde ise Uşak Üniversitesi Kampüs alanında Uşak Teknopark (20.510 m2) ve Uşak ilinde Uşak OSB Teknopark (6.000 m2) olmak üzere 4 alan bulunmaktadır.

Zafer Teknopark; yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, telekomünikasyon, elektronik, biyomedikal, kimya, ulaşım ve alt yapı sistemleri geliştirilmesi, tarım ve hayvancılık gibi birçok sektörde araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürüten 12 AR-GE firması, 3 kuluçka firması ve 15’den fazla nitelikli AR-GE ve yazılım personeline ev sahipliği yapmaktadır.

Zafer Teknopark, yeni fikirlerin değer oluşturan çıktılara dönüşme sürecinin bütün aşamalarında yer alan uluslararası bir iş birliği merkezi olma yolunda çalışmalarına devam etmektedir. Zafer Teknopark, girişimci firmalara her iki üniversiteden alanında uzman akademisyenler ile iş birliği imkanı sunarak, sanayiciler ve akademisyenler arasında köprü görevini üstlenmektedir.

Zafer Teknoparkın hedefleri arasında öğrencilerin kurdukları veya kuracakları şirketlere her türlü fiziksel imkanı sağlayan Kuluçka ve Ön Kuluçka merkezlerimizi kurmak ve yapımına 2018 yılı Temmuz ayında başlanan UŞAK OSB Teknopark alanının da en kısa sürede faaliyetlerine başlamasını sağlamak yer almaktadır.